تاریخچه و معرفی قاب تصاویر


تاریخچه و اهداف استفاده از قاب ها

از زمانیکه انسان های اولیه پا به عرصه جهان شناخته شده توسط ما گذاشتند تا به امروز، انسان ها در صدد دستیابی به وسایلی هستند که بتواند نیازهای آنها را برطرف کرده و همزمان باعث آرامش و لذت بردنشان نیز بشود. یکی از وجوه تمایز انسان با حیوان نیز در همین امر نهفته شده است که انسان ها میل بسیار زیادی برای دستیابی به زیبایی و تکامل بیشتری دارند. این میل شدید باعث شده که انسان ها برای زیباتر شدن محیط زندگی و محیط اطراف خود، تلاش کنند تزئینات خاص و متفاوتی را برای منازل، محل کار، محیط های خدماتی و ... در نظر گرفته و بکار ببرند. بیان ساده تر متن بالا این می شود که انسان هرجاییکه هست، محیط اطرافش هم باید زیبا و متفاوت باشد تا حس لذت و رضایت را در وجود او ارضا کند.

یکی از محصولاتی که در زیباتر شدن فضای دکوراسیون اطراف انسان ها تاثیر گذار بوده و در سال های اخیر خیلی به چشم می خورد، نقاشی و عکس های مختلفی می باشد که یا بصورت دستساز و یا بصورت دیجیتالی، این تصاویر در اختیار افراد قرار می گیرد. گاهی این تصاویر یا نقاشی ها از طبیعت بوده و حس آرامش را به مخاطب منتقل می کند. گاهی پیام های عمیق انسانی و روانشناختی را در پی داشته و گاهی نیز پیام های خاص دیگری را به ارمغان می آورند که حتی افراد عام از درک آن عاجز هستند و آن تصویر نیاز به توضیح و تحلیل بسیار تخصصی و حرفه ای دارد.

در این میان، اگر قصد داشته باشیم این تصاویر را با پیام های پر مفهومشان در برابر بازدید عموم قرار دهیم و یا اینکه عکس های روزمره و چاپ شده را روی میز قرار دهیم تا همه آشنایان بتوانند تصاویر مدنظر را دیده و در لذت ما نیز سهیم شوند، نیاز به چهارچوب خاصی است که این تصاویر را در جای خود به خوبی نگه دارد و البته با گذر زمان و یا لمس تصاویر به دفعات، کیفیت و رنگ آمیزی این تصاویر از بین نرود. همچنین نیاز هست تصویر بدون آسیب دیدن، بگونه ای در برابر دید مخاطب قرار گیرد که بدون لمس آن، براحتی بتواند محتوای کامل عکس یا نقاشی را مشاهده کند. در این میان قاب های عکس و تصاویر نقاشی، نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و از این آثار نفیس و گرانبها، محافظت می کنند.

انواع قاب عکس از لحاظ دسترسی و نمایش تصویر

بطور کلی می توان قاب عکس ها را به 2 نوع پرکاربرد و مرسوم معرفی کرد.

1- قاب عکس های ساده (رومیزی یا دیواری)

2- قاب عکس های دیجیتال

قاب عکس ساده (رومیزی یا دیواری)

این مدل از قاب عکس، شناخته شده توسط همه انسان ها بوده و از قرن ها پیش، در منازل، مکان های مذهبی، محیط های خدماتی و درمانی و ... قابل مشاهده و استفاده بوده اند. معمولاً جنس این قاب ها از چوب، پلاستیک های فشرده و طرحدار، PVC و موادهای اولیه دیگر می باشد که متناسب با ابعاد عکس یا نقاشی موجود، می توان قابی متناسب با همان ابعاد نیز تهیه کرد.

قاب عکس دیجیتال

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از قاب های ساده کمتر شده و بیشتر افراد تصاویر خود را یا در دوربین های دیجیتال ثبت و آنها را به نمایش می گذارند و یا اینکه با موبایل های هوشمند خود، تصاویری را ذخیره و در نهایت با به اشتراک گذاری آنها در موبایل ها یا شبکه های اجتماعی، لحظات زیبای خود را با دوستان و آشنایان و یا حتی غریبه ها، به اشتراک می گذارند. بدون شک بعد از مدتی، حافظه موبایل پر شده و یا شاید علاقه ای به این نداشته باشید که با فیلم و عکس های بسیار زیاد، حافظه گوشی خود را پر کنید. در این میان، قاب عکس دیجیتال به کمک ما آمده و با مکانیزم کاری خود، تصاویر دیجیتال (تصاویری که با موبایل و دستگاه های دیجیتالی گرفته شده است) را درون خود به نمایش می گذارد. یکی از بزرگترین مزایای این قاب ها، عدم نیاز به کامپیوتر و یا چاپ تصویر می باشد.

ویژگی های برتر قاب های دیجیتال

1- دارای صفحه نمایشگری با ابعاد متنوع و گوناگون 7 الی 20 اینچی هستند که براحتی می توانند نیاز کاربر را برطرف کنند.

2- پشتیبانی از فرمت های تصاویر مختلف از جمله JPG، PNG،GIF و ...

3- توانایی تغییر تصاویر بصورت خودکار (اتوماتیک) که در انگلیسی به آن (Slide Show) گفته می شود.

4- از طریق یک کابل به موبایل یا دستگاه دیجیتال تصویربرداری وصل شده و براحتی تصاویر را به نمایش می گذارند. برخی از این قاب های دیجیتال، امکان وصل شدن بصورت بلوتوث را نیز دارند.

5- قابلیت پخش و اشتراک گذاری تصاویر در محیط ایمیل

6- قابلیت کنترل از راه دور

7- امکان پخش فیلم و موسیقی

محدودیت قاب های دیجیتال

همیشه هر خوبی و مزایایی، دارای معایبی هم هست که در این بخش در مورد یکی از بزرگترین عیب های قاب های دیجیتال صحبت خواهیم کرد. رزولوشن یا کیفیت تصاویر در موبایل (دستگاه های عکس برداری دیجیتال) حداقل بصورت 720 پیکسل (HD) و یا 1080 پیکسل (Full HD) می باشد. رزولوشن قاب های دیجیتال متفاوت بوده و همین امر ممکن است باعث شود هنگام نمایش تصاویر در قاب دیجیتال، مشکلاتی بوجود بیاید. اگر موبایل شما HD باشد و قاب دیجیتال Full HD، مشکل حاد نبوده و تصاویر را با کیفیت خواهید دید اما بر عکس این مورد باع ث می شود تا تصویر خروجی در قاب دیجیتال نمایش داده نشود و یا اینکه، تصاویر از قاب دیجیتال بزرگتر نشان داده شوند.

نتیجه گیری

قاب ها یار دیرینه ما برای زیباتر کردن محیط اطراف هستند و نسبت به نیازمان، می توانیم از انواع مختلف آنها استفاده کنیم ولی این مساله نباید فراموش شود که همیشه قبل از خرید قاب، اهداف خود را در نظر بگیریم. اگر ابعاد تصویر بزرگ هستند، قاب های دیجیتال مناسب نمی باشند. اگر قصد داریم تصاویر را در یک دورهمی چند نفره به نمایش بگذاریم و تصاویر با ابعاد کمتر از 20 اینچ مدنظرمان هستند، قاب های دیجیتال گزینه خوبی می باشند در صورتیکه همزمان کیفیت دوربین دیجیتال و قاب را نیز بررسی کنیم تا مشکلی در حین نمایش تصاویر بوجود نیاید.