پوشاک

آنچه بر تن می‌ پو شند را پوشاک، تن‌ پوش یا لباس می‌ گویند. پوشاک، بدن را از گرما و سرما و دیگر مخاطرات موجود در طبیعت حفظ می‌کند. همچنین پوشاک می‌ تواند برای راحتی، پوشش بدن و نیز برای ایمنی استفاده شود. پوشیدنی‌ ها همچنین می‌ توانند نشان دهنده ی باورهای مذهبی، فرهنگی و دیگر معانی اجتماعی باشند. وظیفه اصلی پوشاک حفاظت از بدن انسان در برابر خطرات احتمالی محیط مانند: آب و هوا (نور شدید آفتاب، سرما و گرمای بیش از اندازه و بارش برف و باران)، جانوران، مواد شیمیایی زیان آور، سلاح، سایش با مواد زبر و آسیب‌رسان و سایر خطرها است. پوشاک در برابر بسیاری از مخاطرات که ممکن است بدن برهنه انسان را زخمی کند، محافظت می‌کند. برخی مواقع، نقش پوشاک، نه تنها حفاظت از شخص، که حفاظت از محیط است (مانند پوشاک ضد عفونی شدهٔ محافظ در اتاق عمل و محیط‌های پزشکی).

در جلوه های نوین، لباس ها را در نقش حفاظتی آنها می توان به انواعی از لباس های حفاظتی مانند: پوشاک فضانوردی، پوشاک زرهی، پوشاک غواصی، مایو، پوشاک حفاظت‌ کننده در مقابل نیش زنبور، لباس چرمی موتورسواری و لباس‌های محافظ تقسیم بندی کرد.

نقش دیگری که پوشاک در سیر تحول تاریخی ایفا کرده است، ایجاد هویت و سمبل برای اشخاص بوده. بعنوان مثال لباس هایی که برای جادو، قدرت نمایی، جنگ، حجاب، هویت بخشیدن به قهرمانان و افراد مشهور جامعه استفاده شده و می شود. لباس نوعی گویش ظاهری، عملی و نشانه ای برای بیان محتوای فرهنگی یک جامعه نیز می باشد و به جز وظیفه پوشانندگی و محافظت، دارای نقش هایی چون زیبایی، هویت بخشی، شکلی جدید از زبان بدن در نقش های اعتراضی، بیان های سیاسی، یا شکوه و جلال اجتماعی، گرانبهایی و سرگرمی را در بر می گیرد. اما تمام موارد فوق زمانی محقق خواهند شد که صفت اصلی یعنی پوشاندن حتی بخش کوچکی از بدن را در بر داشته باشند.

همچنین مردم بدن‌ هایشان را به وسیله عطر، لوازم آرایش و مدل دادن به موهای سر، صورت و بدنشان، پیراسته می‌کنند. آن‌ها همچنین بدنشان را به وسیله کارهایی مثل خالکوبی و جای زخم و دیگر کارها علامت‌گذاری می‌کنند. این کارها ممکن است نشانه‌ای از پوشاک (جنبه پوشاندن بدن یا عریان نبودن مستقیم) باشند اما باید این مورد را در نظر داشت که در مجموع، با این روش ها، لباس جدیدی پوشیده نشده و فقط بدن از حالت عریان بودن طبیعی و مرسوم، خارج شده است.

در طول تاریخ بسیاری از جوامع به‌ طور کامل یا حتی بخشی کوچک از جامعه، طرفدار برهنگی بوده‌ اند که این یک هنجار فرهنگی به حساب می‌آمد. در دنیای امروز بیشتر فرهنگ‌ ها، رفت‌ و آمد در مکان‌ های همگانی بدون پوشاک، یک هنجار شکنی نسبی است و تقریباً غیر قابل قبول است. 

انسان های اولیه، لباس های خود را از پوست حیوانات تهیه می‌ کردند. همچنین یکی از ویژگی های بارز لباس های عصر کهن، گشاد بودن این لباس ها است. در قرون وسطا مردم فقیر لباس های ساده‌ ای برتن می‌ کردند اما ثروتمندان از لباس های دوخته شده حریر و ابریشم مرغوب شرق استفاده می‌ کردند. مثلاً ملکه الیزابت اول، سمبل مد در دوران خود بود. گفته می‌شود وی هنگام مرگ خود بیش از ۳۰۰۰ دست لباس داشت.

اثر لباس بر گرم ماندن بدن

همه افراد می دانند یکی از اهداف مهم پوشیدن لباس مخصوصاً در فصول سرد سال، گرم شدن و گرم ماندن است اما این اتفاق چطور می افتد؟

لباس، هوای مجاور پوست را محبوس می‌کند و از این راه، ضخامت ناحیه ی اختصاصی هوا در مجاورت پوست را افزایش و جریان هوا را کاهش می‌دهد و میزان دفع حرارت از بدن بوسیله ی این هدایت شدیداً کاهش می‌یابد و باعث جلوگیری از هدر رفت گرما و در نتیجه گرم شدن بدن می شود. لباس‌ های معمولی میزان دفع حرارت را به حدود نصف حالت عریان کاهش می‌دهند و برای لباس‌های مخصوص مناطق قطبی این نسبت به یک ششم می‌رسد.

انواع پوشاک

حال که با پوشاک کمی آشناتر شدیم، بد نیست نگاهی به انواع پوشاک موجود برای کودکان و بزرگسالان بیندازیم.

تیشرت (T-Shirt) 

پوشاک آستین کوتاه نازک یقه گرد یا یقه هفت در انواع مدل‌ های ساده و طرح دار با رنگ و یا تکه‌ های پارچه یا یک جیب تزیینی سمت چپ سینه و همچنین دارای مدل‌ های گشاد و لانگ.

بلوز (Blouse) 

دقیقاً همان تعریف تی‌ شرت نازک ولی آستین بلند و گاهی هم یقه اسکی.

پولوشرت (Polo Shirt) 

تی‌ شرت نازک یقه دار 2 تا 4 دکمه یا بدون جیب یا با یک جیب معمولاً سمت چپ سینه و گاهی هم آستین بلند.

پلوور (Pullover) 

پوشاک بافتنی آستین بلند جلو بسته است و گاهی هم یقه اسکی.

ژاکت (Jacket) 

پوشاک بافتنی آستین بلند جلو باز که با دگمه یا زیپ بسته می‌شود.

جلیقه (Waistcoat) 

نام پوشاک ضخیم بدون آستین جلو باز که با دکمه یا زیپ بسته می‌شود.

ژیله (Gilet) 

نام پوشاک ضخیم بدون آستین جلوبسته است.

هودی (Hoodie) 

نام پوشاک آستین بلند کلاه دار با دو جیب در پایین یا بدون جیب و در سه مدل جلو بسته و جلو باز با زیپ یا دکمه است که تفاوت آن با سویت‌ شرت در داشتن کلاه است. (مخصوص فصل بهار و پاییز و زمستان)

سویت‌ شرت (Jumper) 

نام پوشاک ضخیم آستین بلند غیر بافتنی با دو جیب در پایین یا بدون جیب در سه مدل جلوبسته و جلو باز که با دکمه یا زیپ بسته می‌شود. (مخصوص فصل پاییز و زمستان)

در دنیای مد و پوشاک طبقه بندی لباس کودکان از لحاظ سن و دیگر مولفه ها صورت می پذیرد. در این مقاله آلدی فروشگاه خرید اینترنتی لباس کودکان شما را به دسته بندی های مختلف پوشاک خردسالان بیشتر آشنا می کند.لباس پوششی است که از بدن انسان در مقابل سرما و گرما محافظت می کند. علاوه بر این در عصر کنونی شیک پوشی و دارا بودن چهره جذاب باعث اعتماد به نفس و توجه بیشتر دیگران می گردد.

انواع طبقه بندی لباس کودکان

شاید افراد مختلف دسته بندی ها گوناگونی را برای البسه نوزاد و خردسالان ارائه دهند اما به طور کلی و رایج طبقه بندی ار لحاظ سنی انجام می پذیرد و به شرح ذیل می باشد:

1- لباس نوزادان
2- لباس کودکان
3- لباس نوجوانان

تعریف کامل لباس نوزادان

این گروه شامل بچه های کمتر از دو سال و شامل سنین ۳، ۶، ۱۲، ۱۸، ۲۴ ماه است. در این دوره سر کودک دقیقاً روی گردنش قرار ندارد و جلوتر است. بنابراین لباس های طراحی شده باید کاملا از ناحیه سر باز شوند که کودک حس اذیت شدن و فشار در سر را احساس نکند. به یاد داشته باشید که جنس و ضخامت لباس باید مطابق با فصل انتخاب شود. بهتر است از لباس های نرم با وزن سبک برای نوزادان استفاده شود تا به نوزاد آسیب نرسد و احساس راحتی داشته باشد.

تعریف کامل لباس کودکان

لباس کودکان ۲ تا ۸ سال در این دسته قرار می گیرند. کودک تا ۸ سالگی و در مراحل رشد، به مرور زمان مقداری چربی از دست می دهد. این پروسه لاغر شدن برای تمام کودکان محسوس و قابل مشاهده است. کودکان در این سن، دور کمر کوچک و شکمی برجسته دارند. این ویژگی ها با رشد کودک و کاهش میزان چربی بدن کم می شود.

تعریف کامل لباس نوجوانان

کودکان ۸ تا حدود ۱۴ سال در گروه نوجوانان قرار می گیرند. اندازه های سایز در این سن، فاصله ۶ سانتیمتری با هم دارند. علت این موضوع، متوسط رشد سالانه بچه ها در این سن است. بچه ها در این سن به طور میانگین هر سال ۶ سانتیمتر رشد قدی دارند. البته این مقدار رشد قدی در گروه های سنی مختلف متفاوت است. به همین دلیل بهتره است اندازه های لباس کودک را بیشتر از سن و با توجه به قد او در نظر بگیرید.

ویژگی لباس نوزاد

نرمی و راحتی جنس لباس
راحتی در پوشیدن و درآوردن لباس
خشک نبودن پارچه لباس
امکان دسترسی آسان به پوشک بچه، چون در سنی است که در شبانه روز به دفعات نیاز به تعویض پوشک دارد.
عاری از هر گونه مواد قابل اشتعال
وزن کم
درز آزار دهنده نداشته باشد و ایجاد حساسیت نکند.
لباس زیر نوزاد حتماً از الیاف ارگانیک باشد که نکته ای مهم و ضروری است.
پارچه به سرعت، عرق بدن کودک رو به بیرون پس بدهد.

نکاتی درباره دسته بندی لباس نوجوانان

لباس های روزانه

باید از جنس پنبه یا کتان باشد و بدن در آن احساس راحتی کند زیرا مدت زمان پوشیدن این لباس ها در طول هفته زیاد می باشد.

لباس خواب

این لباس باید بسیار لطیف و آرامش بخش باشد و احساس خوشایندی به نوجوان در هنگام خواب منتقل کند.

لباس ورزشی

جنس لباس ورزشی باید از نخ و الیاف های آن باشد زیرا در هنگام فعالیت جسمانی بدن عرق می کند و لباس باید تهویه مناسبی داشته باشد.

معرفی لباس های برتر کودکان در سایت ارژن مارکت

گالری خورشید در زمینه طراحی و دوخت لباس های بچه گانه فعالیت داشته و محصولات خود را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت، در اختیار هموطنان گرامی قرار می دهد. از جمله پر فروش ترین محصولات این گالری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیراهن طرح رز

پیراهن طرح بالن

پیراهن طرح آفتابگردان

پیراهن طرح خالدار