آشنایی با صنعت مد و پوشاک

واژه مد که به فرانسوی آن را "Mode" و به انگلیسی به آن "Fashion" می گویند، اصطلاحی کلی در زمینه هنر طراحی پوشاک است که تحت تاثیر اوضاع فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی یک کشور در بازه های زمانی مختلف می باشد. صنعت مد و پوشاک دارای زیر مجموعه های متنوعی از جمله پوشاک، کفش، کیف، لوازم آرایشی و ... می باشد.

به هنرمندان عرصه پوشاک که با طرح‌های ابداعی ‌خود تأثیر بسیار زیادی بر صنعت مد در یک دوره خاص زمانی بگذارند، «طراح لباس» گفته می‌شود و شاید به جرات بتوان گفت از جمله مسائلی که طراحان مُد می بایست با آن بطور همیشگی دست و پنجه نرم کنند، ابتدا تفاوت سلیقه ها و در نهایت تغییرات فصلی (آب و هوا) می باشد. این مساله به اندازه ای مهم و حیاتی است که بسیاری از صنایع معروف مُد، کالکشن خود را بصورت هفتگی تغییر می دهند. از این رو همیشه درخواست برای تغییر و همراهی با مُد، رو به افزایش می باشد و این درخواست های بسیار، باعث شده تا بین صنایع مختلف مُد و پوشاک، رقابت سنگینی ایجاد شود که متاسفانه برخی از برندهای نوپا برای پیشرفت ظاهری در این صنعت، اجناس ارزان قیمت و بی کیفیت را ارائه می دهند و بدلایل اقتصادی، این صنعت که به Fast Fashion معروف شده است، جایگاه خود را بین افراد کم درآمد که بیش از نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهد، به خوبی باز کند.

اثرات مخرب زیست محیطی صنعت مد و پوشاک بر محیط زیست

متاسفانه باید به این مهم اشاره کرد که صنعت مد در عین زیبایی و شکوه خود، دومین صنعت آلاینده محیط زیست است. برای فعالان عرصه محیط زیست، میزان بالای کربن تولید شده در این صنعت، به نسبت مصرف دیگر مواد شیمیایی، کمترین اهمیت را دارد. این کنشگران بیشتر نگران استفاده زیاد از مواد نگهدارنده، رنگ‌های شیمیایی، حشره (آفت) کش های مزرعه‌ های پنبه و مواد زائدی هستند که تولید لباس ایجاد می‌کند.

حال که صحبت پنبه و آلایندگی صنعت مد شد، اجازه دهید مثالی را برای شما عزیزان بزنیم. پنبه از پرکاربرد‌ترین الیاف طبیعی بوده که نزدیک به ۴۰ درصد پوشاک مصرفی انسان را تأمین می‌کند. اما تولید آن نیازمند مصرف بسیار زیاد آب است و نمونه آن، کشور ازبکستان (ششمین تولیدکننده پنبه جهان) است که برای تولید پنبه و حفظ و ارتقای جایگاه تولید پنبه خود در جهان، در دهه‌های ۱۹۵۰ با تغییر مسیر دو رودخانه بزرگ آمو دریا، از جنوب و سیر دریا از شمال دریاچه آرال به سوی مزارع پنبه، باعث خشکی این دو دریاچه شدند.

همچنین پنبه از وابسته ‌ترین گیاهان به مواد شیمیایی افزودنی و آفت ‌کش ‌ها است. تقریباً ۳ درصد از مزارع کره زمین به کشت پنبه اختصاص داده شده ‌اند که به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا از پرمصرف ‌ترین مواد شیمیایی و حشره‌ کش‌ های زراعتی در جهان است.

افزایش لباس ‌های دور ریخته‌ شده در گورستان‌ های زباله و آلودگی‌ های ناشی از مواد شوینده، به آلایندگی این صنعت می ‌افزاید. برای حل این مشکلات، شاخه‌ای به نام مد سازگار با محیط زیست پدید آمده‌است. 

پیشنهاد می کنیم جهت آشنایی بیشتر با صنعت مد سازگار با محیط زیست، مقاله زیر را مشاهده بفرمایید.

مقاله کامل مُد سازگار با محیط زیست


استارتاپ های دنیای مد و پوشاک

اروپا پیشینه ‌ای طولانی در عرصه ‌ی طراحی و مد دارد، و با استفاده از فناوری های نوین، استارتاپ های مد بیشتری را وارد این فضا می کنند. این استارتاپ ها تاکنون روابط سنتی میان مشتریان و برندها را تغییر و مرزهای روش‌های سنتی فکر کردن به مد را توسعه داده ‌اند. با رشد چشمگیر صنعت مد در کشور ما، استارتاپ های زیادی پیرامون این صنعت شکل گرفته اند که بیشتر آنها از محصولات شرکتی و خارجی حمایت می کنند. در این بین، ما در فروشگاه محصولات فیزیکی ارژن مارکت، سعی بر این داریم که محصولات ایرانی و اصیل را در اختیار ایرانیان فرهیخته قرار داده و شما عزیزان می توانید با کیفیت ترین محصولات را با مناسب ترین قیمت، تهیه نمایید. از جمله گالری های فعال در زمینه صنعت مد و پوشاک همکار با ارژن مارکت، می توان به گالری های بسیاری اشاره کرد که پیشنهاد می کنیم برای مشاهده لیست کامل همکاران ما در بخش مد و پوشاک، وارد دسته بندی فروشگاه مد و پوشاک شوید.