موشن گرافیک چیست و چند نوع موشن گرافیک (گرافی) داریم؟

اگر بخواهیم ساده، موشن گرافیک را تعریف کنیم، به محتوایی که گرافیکی و متحرک باشد، موشن گرافیک یا موشن گرافی می گویند. واژه موشن گرافیک از 2 کلمه موشن و گرافیک تشکیل شده است که به ترتیب موشن (motion) به معنای متحرک بودن یا پویا بودن است و گرافیک (Graphic) هم که معرف حضور همه عزیزان هست و به معنی گرافیکی بودن (طراحی و کشیدن تصاویر هنری) می باشد.

موشن ها هم می توانند بصورت آنلاین بر روی وب سایت ها قابل رویت باشند و هم بصورت آفلاین. همچنین موشن ها بر روی دستگاه های دیجیتال مانند کامپیوتر، تبلت و گوشی های هوشمند نیز قابل مشاهده بوده و محدودیتی در نمایش و رزولوشن ندارند.

انواع موشن گرافیک

ویدیو رئال

همانطور که از اسم این نوع ویدیوها مشخص است، محور اصلی و اساسی این ویدیو بر پایه واقعیت هایی مانند فیلمبرداری، صدابرداری، صداگذاری و تدوین است. در این نوع ویدیو، از طرح های گرافیکی خاصی استفاده نمی شود.

ویدیو موشن

تلفیقی از ویدیوی واقعی (فیلمبرداری) به همراه کارهای گرافیکی، باعث تولید ویدیو موشن ها می شود. علت این تلفیق را می توان این مورد دانست که در فیلمبرداری معمولی، نمی توان یکسری اطلاعات گرافیکی و خاص را به صحنه افزود. با این کار می توان جذابیت فیلم را بیشتر کرد.

استاپ موشن

شیوه ای نوین و جدید که بر پایه عکاسی استوار است. در این روش، از یک شی عکسی تهیه کرده و سپس با حرکت دادن آن، عکس گرفتن را ادامه می دهند. در نهایت با چسباندن عکس ها به همدیگر، تصاویر حالت متحرک پیدا می کنند. در این روش نیز روش عکسبرداری بصورت واقعی بوده و از ابزار گرافیکی استفاده نمی شود فقط برای چسباندن عکس ها به هم، از نرم افزارهای مخصوصی استفاده می شود.

موشن گرافیک

برای تشریح کامل تر موشن گرافیک، بهتر است این واژه را از هم تفکیک کنیم. موشن + گرافیک که به زبانی ساده تر، تصاویر ی گرافیکی را گویند که متحرک بوده و برای انتقال پیام به مخاطب، از دو روش طراحی گرافیکی و متحرک بودن تصاویر، استفاده می شود. در این روش، معمولاً از تصاویر واقعی استفاده نمی شود و بیشتر از نرم افزارهای طراحی عکس مانند فتوشاپ، ایلاستریتور و ... بهره می برند تا تصاویر گرافیکی و غیر واقعی را ایجاد کنند. موشن گرافیک ها بدلیل خاص بودن تصاویر، حرکت و صدای ضمیمه شده، دارای جذابیت بیشتری نسبت به سایر روش های تبلیغاتی هستند.

اینفو موشن (اینفوگرافیک)

کاملاً اسم گویایی دارند. با استفاده از تصاویر متحرک، اطلاعاتی را به مخاطب می دهند. اینفوگرافیک ها برای انتقال محتوا، داده، آمارهای مختلف سایت، خرید و فروش، بازدیدها و ... بسیار مفید و کاربردی و البته جذاب هستند.

موشن لوگو

موشن های لوگو دارای جذابیت و مخاطبین خاص خود است. در نظر بگیرید شما لوگویی دارید که قرار هست بصورت حرفه ای حرکت کند. بی نهایت زیباست و باعث هیجان بیشتر مخاطبان شما می شود. بیشتر از موشن های لوگو برای کلیپ های مختلف و معرفی یک برند استفاده می شود.

انیمیشن

با این نام غریبه نیستیم. همه ما در زندگی انیمیشن های زیادی را مشاهده کرده ایم. از انیمیشن های قدیمی گرفته تا جدیدترین انیمیشن های 2021، همگی نوعی موشن گرافیک خاص محسوب می شوند با این تفاوت که در انیمیشن ها، شخصیت های خاصی وجود دارند که داستانی را ساخته و دنبال می کنند و در نهایت داستان را به سرانجام می رسانند. انیمیشن ها دارای چهارچوب های بسیاری از جمله، روانی، احساسی، فلسفی، تبلیغاتی و ... است.

تعدادی از ابزارهای مختلف ساخت موشن گرافیک

Adobe After Effects

Adobe Premiere

Adobe Photoshop

Adobe Illustrator

Adobe Animate

Nuke

3DsMAX

Maya