مانتو و تاریخچه آن

مانتو، کلمه ای است فرانسوی که آن را رو پوش و یا پوشاکی می نامند که بر روی لباس های دیگر، پوشیده می شود. هنوز مشخص نیست که برای اولین بار، مانتو توسط آقایان استفاده شده است و یا خانم ها اما مطابق با سندهای تاریخی موجود، اولین بار، مانتو توسط خانم ها استفاده شده است. البته لازم بذکر است مانتوهایی که در آن زمان مورد استفاده قرار می گرفته، به صورت مانتوهای امروزی نبوده و بسیار بسته و گشاد بودند. معمولاً مانتوها را برای مقاصد خاصی در گذشته استفاده می کردند از جمله این مقاصد می توان به خانم هایی اشاره کرد که شاغل بوده و برای جلوگیری از کثیف شدن لباس هایشان، بصورت کامل و سرتاسری، مانتوها را استفاده می کردند.

امروزه در ایران، مانتوها دارای مقاصد و کارکردهای مختلفی هستند که از جمله آنها می توان به کارکردهای اداری، فرهنگی، سیاسی و مذهبی اشاره کرد. بعد از انقلاب ایران، توسط رابط های فرانسوی، گونه ای مانتو به دولتمردان پیشنهاد شد که با تغییراتی جزئی، در ایران استفاده شدند.

تاریخچه

نخستین مدارک استفاده از مانتوها به قرن هفدهم و هجدهم میلادی بر می گردد. همانطور که گفته شد، کاملاً مشخص نیست که اولین بار مانتو توسط آقایان استفاده شد یا بانوان. تنها این مساله مشخص است که برای اولین بار و برای مقاصدی چون کار و جلوگیزی از کثیف شدن لباس ها در حین کار، از مانتوها استفاده می شده. در بعضی از منابع تاریخی، این مساله ذکر شده است که در برخی جلسات دادگاه های قدیمیريال از مانتو بعنوان پوشش استفاده می شده و در اصل، بعید نیست که لباس قاضی های دادگاه نیز بر همین اساس، سینه به سینه منتقل شده و جا افتاده است که باید از لباس های بسته و گشادی استفاده کنند.

بعضی منابع دیگر درمورد تفاوت سطح مالی افراد یک جامعه در گذشته سخن گفته اند و به این مهم اشاره می کنند که مانتوها بصورت محدودی بر تن اشراف اروپایی دیده می شد که گاهی مواقع، بر روی این مانتوها، آثار هنری نیز افزوده و به تصویر کشیده می شد. در ایران، مانتو را بعنوان نوعی پوشش (حجاب) که برای خانم ها است، استفاده می کنند. از زمان گذشته تاکنون نیز، در مدارس دخترانه، مانتو را به تن دختران دانش آموز پوشانده و از کودکی به آنها اعلام می کنند که باید با مانتو در جامعه حاضر شوند. با توجه به موارد فوق، خیلی عجیب نیست که از مانتوها در سطح شهر و جامعه و البته مجالس و مهمانی ها نیز استفاده شود. مورد استفاده دیگر مانتو نیز در ادارات دولتی و خصوصی می باشد که بعضی مواقع، مانتوهایی با شکل متفاوت و خاص برای یک مجموعه و با آرم و لوگوهای آن شرکت، در اختیار خانم ها قرار داده می شود.

مسئولان فرهنگی در صدد هستند که کم کم چادر را جایگزین مانتو کرده و باعث شوند زنان ایرانی از چادر بعنوان پوشش رسمی کشور استفاده کنند. بر این اساس، طرح ملی شدن چادر را اعلام و برگزار کردند. خانم هایی که قبلاً از مانتو استفاده می کردند، حال با این طرح، می توانستند از چادر بعنوان پوشش رسمی استفاده کنند. با توجه به این مساله که استقبال زیادی از این طرح نشد، قدم بعدی تبلیغات زیاد بود که از آن جمله می توان به مواردی چون تبلیغات رادیو و تلویزیون، ساخت سریال های مختلف که در آن نقش های منفی بی حجاب یا با مانتو بودند و نقش های مثبت با چادر، برگزاری جشن ها و نمایشگاه های مرتبط و ... اشاره کرد.


انواع سبک در طراحی و تولید مانتو

بطور کلی می توان مانتوها را در سبک های بسیار مختلف و متنوعی طبقه بندی کرد که از مهمترین و محبوب ترین این دسته بندی ها می توان موارد زیر را نام برد:

1- مانتوهای ساده و تک رنگ

2- مانتوهای اسپرت و مدرن

3- مانتو جلوباز

4- مانتو کژوال

5- مانتو جلو بسته

6- مانتو ترکیبی

7- و ...

مانتو ساده یا تک رنگ

این گروه مانتو، همانطور که از نامشان مشخص است، دارای پارچه تک رنگ و یا ساده هستند که هیچگونه طرح و نقشی روی آنها وجود ندارد.

مانتوهای اسپرت و مدرن

مانتوهای اسپرت دارای ویژگی خاصی هستند که آن، سادگی است. مانتوهای اسپرت بیشتر در مکان های رسمی و آموزشی کاربرد دارند.

مانتو جلوباز

مانتوهای جلوباز یکی از جدیدترین و محبوب ترین مانتوهایی هستند که هم رغیب سرسخت مانتوهای قدیمی جلو بسته هستند و هم نسل جوان بیشتر به سمت این مانتوها گرایش دارند. در فصول مختلف سال مخصوصاً بهار، تابستان و پاییز، می توان از این مانتو استفاده کرد. مانتوهای جلوباز را در انواع مختلفی از جمله: اسپرت، مجلسی، ساده و ... می توان استفاده کرد.

مانتو کژوال

مانتوهای کژوال را می توان نوعی استایل خیابانی در نظر گرفت. این ننوع مانتو را می توان با شلوارهای جین و کتانی، ست کرد. این استایل برای همه فصول قابل استفاده است.

مانتو ترکیبی

این استایل از مانتوها بیشتر مجلسی هستند و برای مهمانی ها قابل استفاده تر هستند. نام گذاری این مانتوها به این علت است که معمولاً پارچه این مانتوها بصورت ترکیبی استفاده می شود. پارچه های براق، توری های دوخته شده، پارچه گیپوردوزی شده و یا پارچه های ساده، از پرکاربردترین پارچه هایی هستند که با هم ترکیب شده و مانتوهای زیبای ترکیبی را بوجود می آورند.