تاریخچه کیف و تغییر و تحول آن در طول تاریخ

یکی از اکسسوری های بسیار مهم و ضروری برای خانم ها و آقایان، کیف می باشد که البته کیف ها دارای انواع مختلفی هستند و یکی از طرفداران اصلی کیف ها، خانم ها هستند. در این مقاله بصورت بسیار کامل تر، به بررسی کیف، تاریخچه کیف، جنس و انواع مختلف کیف ها، می پردازیم.

یکی از محصولات کاربردی قدیمی که تا امروز توانسته نقش مهمی را در دنیای مد ایفا کند و روز به روز به طرفداران خود بیافزاید، کیف های دستی مخصوص بانوان است. با کمی تحقیق در مورد واژه کیف دستی، متوجه خواهید شد که این کلمه برای اوایل قرن بیستم میلادی است ولی این مساله به این معنا نیست که کیف های دستی از قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفته اند بلکه از چندین قرن پیش، کیف های دستی مورد استفاده قرار می گرفتند و به مرور، کیف ها پیشرفته تر شدند و امکانات خاصی بسته به نوع کاربرد و درخواست مشتریان، به آنها افزوده شد.

کیف های مصرفی بین افراد جامعه، گویای مسائل متفاوتی از جمله شرایط مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است. این مطلب به این معنی است که افراد می توانند نسبت به بودجه مالی خود، فرهنگی که در آن بزرگ شده اند، شرایط جامعه و اطرافیان و سلیقه های شخصی، اکسسوری هایی مانند کیف را تهیه و استفاده می کنند.

تاریخچه کیف دستی مدرن

در دوران ابتدایی مدرن اروپا، کیف های دستی را می توانستید در دستان افراد مخصوصاً آقایان، به وفور ببینید که تنها یک کار را انجام می دادند و آن هم حمل پول و سکه بود. بدون شک کیفی که برای حمل پول مصرفی روزانه ساخته می شود، ابعاد بزرگی ندارد از این رو، کیف های دستی آن زمان، بسیار کوچک بودند و جنس رویه کیف ها از چرم نرم یا ظریف ساخته می شد. جنس پارچه داخلی آنها هم از پارچه های نرم تولید می شد.

قرن هفدهم در اروپا، برای بانوان دوران جالبی بوده است چرا که تمام دختران اروپایی قبل از ازدواج، می بایست هنر گلدوزی را فرا می گرفتند. خب بدون شک هنوز هم افرادی هستند که علاوه بر یادگیری هنر، ایده های خلاقانه ای دارند و آن زمان هم خانم های اروپایی، شروع به دوخت کیف های گلدوزی کردند که توسط خودشان یا بانوان دیگر، مورد استفاده قرار می گرفت.

کمی بعدتر و در قرن هجدهم، دنیای مد و پوشاک اروپایی از هنر و پوشاک یونان و رومی های باستان الهام گرفت و تولید لباس هایشان به سمت ساده تر شدن، استایل های لاغرتر و البته کشیده تر، تمایل یافت که به این دوره، نوکلاسیک (Neoclassical) می گویند. در این دوران بود که بانوان بیشتر به ظرافت و مرتب بودن علاقه مند شدند و به سمت خرید کیف هایی رفتند که ظریف تر بودند و ظاهر مرتب تری داشتند که از این گروه می توان به کیف های قلاب دوزی شده، اشاره کرد که معمولاً جنس آنها مخملی یا ابریشمی بود و دارای یک بند بودند که برای حمل کیف، از همان بند استفاده می شد و دیگر خبری از کیف های پف کرده و شلخته نبود.شاید بد نباشد که بدانیم، این نوع کیف ها، ابتدا در فرانسه محبوب شده و کم کم راه خود را به انگلیس پیدا کردند.

تولد کیف دستی بزرگ

حدود یک قرن بعد، یعنی در قرن نوزدهم، راه آهن و خطوط ارتباطی بین کشورها ایجاد و کم کم گسترش یافت که این مساله باعث شد کیف های مختلف دیگری مانند کیف های مدرن در سایر نقاط کشورهای مختلف، راه خود را به اروپا باز کنند. یکی از این کیف های محبوب، ساک یا چمدان های حمل بار برای مسافرت بودند که با توجه به افزایش سفرها با قطار، روز به روز نیاز به این نوع کیف برای افراد، بیشتر حس می شد. شاید تاریخچه ساخت و پیدایش چمدان های حمل بار هم جالب باشد. ساموئل پارکینسون یک تاجر انگلیسی بود که در سال 1841 و هنگام سفر با قطار، متوجه شد همسرش برای حمل بارها از چندین کیف دستی استفاده می کند. او تصمیم گرفت یک کیف بزرگتر سفارش دهد که همسرش مجبور به حمل چندین کیف در مسافرتشان نباشد. البته می دانید که همیشه برای شروع کار، مخالفانی وجود دارند و در آن زمان هم مخالفان گفتند این نوع کیف برای خانم ها مناسب نبوده و درست نیست خانم ها این کیف های بزرگ و خشن را حمل کنند ولی نیاز انسانها با عقاید عده ای محدود، کاملاً متفاوت است و این نوع کیف نیز در اروپا به سرعت محبوب شد و رشد کرد.

تاریخچه کیف دستی در قرن بیستم

پیشرفت روزافزون تکنولوژی باعث پیشرفت عملکرد انسان ها در تمام زندگی شده و مد و پوشاک هم از این مساله مستثنا نیست. در قرن بیستم کیف ها فرم عملکردی بیشتری به خود گرفتند و بیش از مردان، خانم ها از کیف ها استفاده می کردند همچنین برای نیازهای خاص افراد، کیف ها دچار تحولاتی شدند. بعنوان مثال، محفظه های داخلی کیف، جیب ها، ایجاد قفل و زیپ های مختلف و ... به کیف ها افزوده شدند و خیلی سریع بین افراد محبوب شدند. در آن دوران، کیف های دستی جزئی جدایی ناپذیر از مد و پوشاک و لباس های روزمره بودند که خانم ها می توانستند چیزهای مختلفی را درون کیف خود قرار داده و حمل کنند. از لوازم آرایش مختلف گرفته تا پول، دوربین عکاسی قدیمی تا بادبزن های شخصی.

در سال های 1920 الی 1930، تحولی نوین در دنیای مد ایجاد شد و یکی از این تحولات این بود که برای استفاده و خرید کیف، حتماً نیازی نبود کیف رو با لباس هایتان ست کنید همچنین شکل کیف ها ساده تر و زیباتر شده بود. کمی بعد و در دوران جنگ جهانی، کمبود منابعی چون چرم و فلزات پیش آمد که باعث شد مد و پوشاک و ساخت کیف هم با محدودیت روبرو شود و تولیدکنندگان شروع به تولید کیف هایی از جنس چوب و پلاستیک کردند.

در عصر حاضر می توانید کیف های دستی متنوعی را پیدا کنید که هیچگونه محدودیتی از لحاظ کارکرد و عملکرد برایشان وجود ندارد و تولیدکنندگان و طراحان می توانند خلاقیت های بسیار خودشان را در این محصولات اعمال کنند. به همین علت در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، کیف های مختلف و متنوعی را می توان دید که با گذشت زمان تبدیل به سمبل های فرهنگی آن دوران شده اند.

انواع کیف زنانه و مردانه و کاربرد آن ها

کیف مچی

همانطور که از اسم این کیف مشخص است، ابعاد این کیف بسیار کوچک بوده و در یک طرف آن می توان دسته کوچکی را مشاهده کرد که این بند یا دسته دور مچ افتاده و حمل کیف را راحت تر می کند. بعلت کوچک بودن کیف، وزن سبکی داشته و سنگینی آن، مچ دست را خسته نمی کند. در این نوع کیف ها معمولاً وسائل ضروری قرار می گیرد و البته خانم ها از این کیف نیز بعنوان کیف لوازم آرایش نیز استفاده می کنند.

کیف نامه ای

کیفی است با سطحی صاف و در اسکال مربع یا مستطیل که با یک رویه که شکل هندسی مشخصی دارد، بسته شده و دسته یا بندی ندارد و کاربرد آن برای حمل وسایل ضروری است. از این کیف بیشتر برای مراسم رسمی و گردهمایی ها استفاده می شود.

کیف دستی

در مورد این کیف نیز بسیار صحبت شد و می دانیم که دارای ابعاد و شکل هندسی مختلف بوده و بیشتر وسایل ضروری را می توان در آن نگهداری کرد. کاربرد اصلی این نوع کیف هم مهمانی ها و مراسم رسمی است.

کیف فستیوال

مدل کامل شده کیف دستی را می توان کیف فستیوال نامید با این تفاوت عمده که کیف های فستویال معمولاً دارای بندهای بلندتری هستند و بلندی بند به اندازه ای است که می توان کیف را بر روی دوش نیز حمل کرد. کاربرد این کیف را می توان از نامش متوجه شد. بیشتر از کیف فستیوال برای جشنواره ها استفاده می کنند چرا که معمولاً در جشنواره ها افراد دوست دارند آزادانه حرکت کنند و نمی خواهند چیزی دست و پا گیرشان باشد به همین علت، بندهای بلند این کیف ها می تواند کمک زیادی به شخص کند که وسائلش را درون کیف قرار داده و بند را بر روی دوش بیندازد.

کیف بولینگ

کیف بولینگ الهام گرفته شده از روی کیف های ورزش بولینگ هستند. کیف های بولینگ برای حمل توپ بولینگ استفاده می شوند و شبیه چمدان بوده که دو دسته حمل کوتاه و یک بند بلند دارند. از این نوع کیف بیشتر برای گردش های روزانه یا تفریحات اطراف شهر استفاده می شود.

کیف دکتری

این مدل کیف را می شناسیم و در فیلم و سریال های مختلف قدیمی نیز به دفعات آنها را دیده ایم. این نوع کیف دارای دو دسته کوتاه است و پایین کیف نیز بصورت دایره ای ساخته شده است. درون کیف جیب های متعددی وجود دارد و دهانه کیف بصورتی ساخته شده که بتوان تمام محتویات کیف را مشاهده کرد. از اسم کیف مشخص هست که این نوع کیف برای دکترها استفاده می شود و داروها و وسائل چکاپ پزشکی را درون آن قرار می دهند.

کیف خرید

این مدل کیف بیشتر در میان خانم هایی که دائم در رفت و آمد هستند محبوب بوده و کاربرد زیادی دارد. بدلیل کاربرد روزمره در خرید نیز، به نام کیف خرید نیز مشهور است. در سایزهای متوسط و بزرگ، دارای دو دسته کوتاه یا بلند می باشد و بعضی از این مدل کیف ها دکمه یا زیپی برای بسته شدن ندارند و سر باز هستند. از این مدل کیف برای خریدهای روزانه سوپرمارکتی استفاده می شود.

کیف هوبو

ظاهری بزرگ و منحنی شکل با حالتی خمیده که تنها یک دهنه برای باز شدن دارد و همچنین این نوع از کیف دارای دسته ای برای قرار گیری روی شانه ها می باشد. معمولاً تمام برندهای معروف از این مدل کیف در لیست محصولاتشان پیدا خواهد شد. راحت بر روی شانه ها قرار گرفته و حمل آن بسیار آسان است. یکی از مزایای مهم این کیف این است که می توان وسایل مختلفی را با ابعاد مختلف و معقول، در آن قرار داد.

کیف ساحل

کیف های بزرگی که معمولاً طول بلندتری نسبت به عرض دارند. شکل هندسی این کیف ها بصورت گوشه های گرد بوده و دارای یک بند برای قرار گرفتن روی شانه ها می باشد. از انواع این مدل کیف ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیف های رنگارنگی از جنس حصیر , بوریا و کنف.

کاربرد این کیف ها شاید بدلیل نامشان کمی گمراه کننده باشد و این فکر در سر بوجود آید که این نوع از کیف ها را حتماً باید لب ساحل استفاده کرد، اما استفاده آنها تنها به لب ساحل ختم نمی شود بلکه برای تفریحات، دورهمی و خرید روزانه نیز مناسب بوده و حتی مدل های اسپرت تر آن نیز برای باشگاه های ورزشی استفاده می شود.

کیف ستچل

کیفی در سایز ها و اشکال مختلف که تا حدی عریض است و ممکن است یک یا دو بند بلند به همراه یک بند کوچک داشته باشد به صورتی که هم امکان قرارگیری روی شانه فرد را دارد و هم می توان آن را بصورت کج روی شانه و سینه انداخت. جیب ها و تقسیم بندی داخلی این کیف کاملاً با سازماندهی خاصی درست شده است و برای خانم هایی که دوست دارند کیف زیبا و رسمی و در عین حال جادار داشته باشند، انتخاب بسیار خوبی است. کاربرد این کیف، غیر رسمی محسوب می شود اما در مکان های نیمه رسمی مثل رستوران ها نیز کاربرد دارد.

کیف مسنجر

مسنجر یا به زبان پارسی پیام رسان است. شکل هندسی این کیف معمولاٌ مستطیلی بوده، داخل کیف بخش هایی تفکیک شده وجود داشته و دارای یک دسته بلند است برای  اینکه رو شانه به صورت کج قرار بگیرد. به این علت این نام رو به خودش اختصاص داده برای نامه رسان ها که با دوچرخه یا موتور نامه ها را جابه جا می کنند بسیار راحت است. این کیف ها مناسب برای کسانی است که می خواهند تعدادی کتاب را حمل کنند و رابطه خوبی با کوله پشتی ندارند.

کیف دافل

استوانه کشیده ای که درب آن با زیپ باز یا بسته می شود، دارای یک عدد بند بلند برای شانه یا دو عدد بند کوتاه برای دست گرفتن است. این کیف بیش از هر کیف دیگری می تواند وسایل گوناگونی را در خودش جا دهد. اسم آن از روی اسم شهری در بلژیک گرفته شده و انتخاب اسم بدلیل این است که اولین بار در این شهر  پارچه های ضخیمی را برای ساخت این کیف درست کردند. این کیف مناسب برای باشگاه های ورزشی و گردش های خارج از شهر است.

کوله

انواع  مختلفی دارند و در مواردی مثل کوهنوردی یا رفتن به مدرسه و دانشگاه مناسب هستند. مزیت آن ها داشتن دو بند است که حرکت دست ها را آزاد می گذارد و  همین قضیه مورد توجه علاقه مندان به کوله پشتی واقع شده است. جنس های زیادی  وجود دارد که کوله ها از آن ها ساخته می شوند. پنبه، پلی استر، کرباس و برخی چرم ها از مواردی هستند که در ساخت کوله کاربرد دارند. کوله ها قیمت های متنوعی دارند و در انواع مختلفی عرضه می شوند. ولی اگر دوران دبستان را تمام کرده اید به شما پیشنهاد می کنیم از مدل های کلاسیک آن استفاده کنید.

کیف پستچی

دارای یک بند است و روی شانه قرار می گیرد و قسمت اصلی کیف پشت باسن شما می افتد. مناسب ترین گزینه برای حمل موارد سبکی مثل لپ تاپ و کتاب هاست. برعکس کوله ها که باید آن ها را درآورده و از محتویات داخلشان استفاده کنید این کیف ها را حین روی دوش بودنشان می توانید از محتویات آنها استفاده کنید. مناسب هوای گرم هستند زیرا برعکس کوله ها برخورد کمی با بدن شما دارند.  اکثر آن ها از کرباس یا کتان یا چرم ساخته می شوند. مناسب بازه های کم زمانی هستند زیرا اکثرا موافق این قضیه هستند که حمل آن ها از کوله ها سخت تر و انرژی گیر است. مدل های چرمی آن ها رسمی تر هستند ولی برای دانشجویان و اساتید جنس های دیگر هم بسیار عالی است. بهتر این است که با پیراهن، شلوار رنگی و بوت ست شود. پوشیدن آن ها با کت یا بلیزر توصیه نمی شود.

کیف مسافرتی (ساک)

این مدل کیف مردانه که مدل های اصلی آن در کشور بلژیک تولید می شوند کیفی است که مخصوص باشگاه است و مناسب و جادار برای وسایل ورزشی و وزنه هاست. از ساک های ورزشی با قیمت پایین شروع می شوند و تا کیف های مسافرتی بسیار جادار و با قیمت بالاتر نیز ادامه دارند.

کیف مناسب محل کار

در گذشته، بیشتر استفاده از آن ها برای وکلا بود ولی امروزه تنها وکلا از این مدل کیف استفاده نمی کنند و در تمام دنیای حرفه های مختلف پخش شده است. زیباترین و  پر طرفدارترین مدل آن ها مدل های چرمی است که چرم های سبک تر در آن ها تیپ و  استایلی مدرن برای شما می سازد. معمولاً برای نگهداری از اسناد و مدارک استفاده می شود و کاربردهای زیاد دیگری ندارد. برای حمل چیزهای زیاد و  سنگین ساخته نشده است و باید با آن ملایم برخورد کنید. جنس چرم در آن ها مهم است. اگر می خواهید  مدلی انتخاب کنید به دنبال چرمی مرغوب باشید که با کت و شلوار شما زیبایی  خاصی داشته باشد.