تبلیغات چیست؟

تبلیغات به شکل شگفت ‌انگیزی تغییر کرده است و به ابزاری مهم برای ایجاد ارتباطات با مشتری و مصرف ‌کننده تبدیل شده است. این روزها، شاهد وجود روش ‌های گوناگونی برای انتقال پیام از طریق رسانه ‌های مختلف تبلیغاتی هستیم. انواع روش ‌های تبلیغات امروزی به مدد اینترنت و فضای مجازی، باعث شده دست افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، به‌شدت باز شود. حالا دیگر انواع روش های تبلیغات محدود به روش ‌های قدیمی نیست. امروز ویدیوهای ویروسی یا همه ‌گیر در سطح شبکه ‌های اجتماعی، سئو سایت، تبلیغات بنری در سایت ‌ها، تولید محتوا، فضاهای گفتگوی کاربران درباره‌ی برندها و… شکل انواع روش های تبلیغات را دگرگون کرده است. با ما همراه باشید تا با تغییرات رسانه‌ های امروزی و انواع روش های تبلیغات بیشتر آشنا بشوید:

تبلیغات دیجیتالی

تبلیغاتی که در سطح اینترنتی می ‌بینید، در حوزه‌ ی تبلیغات دیجیتالی قرار می‌ گیرند. در بسیاری از سایت ‌ها، تبلیغات مختلفی وجود دارند و این تبلیغات یکی از روش‌ های عمده‌ ی کسب درآمد برای وب ‌سایت نمایش ‌دهنده‌ ی آن هستند. شیوه‌ ی دیگر تبلیغات جدید، تبلیغات بومی هستند. این روش از تبلیغات نیز راه دیگری برای کسب درآمد وب ‌سایت‌ ها است و از طریق محتوایی مربوط به برند و محصول، متن یا مقاله ‌ای آن را تبلیغ می‌ کند. تبلیغات دیجیتالی به ‌شدت در حال رشد و تکامل هستند و از طریق بسترهای مختلفی چون فیسبوک، اسنپ ‌چت و… باعث می ‌شوند تا تبلیغات در سطح وسیعی از مخاطبان دیده بشود.

تبلیغات موبایلی و تلفنی

از میان انواع روش های تبلیغات جدید، تبلیغات تلفنی و موبایلی یا به عبارت کلی ‌تر تبلیغات در سطح دستگاه ‌های کوچک و قابل ‌حملی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند، به‌شدت رواج پیدا کرده است. به کمک این دستگاه ‌ها و استفاده از شبکه ‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر و… به ‌سادگی پای تبلیغات به این ابزارها نیز باز شده است. اما در استفاده از این رسانه‌ ها نیز باید نهایت دقت و توجه را به‌ کار برد، زیرا ممکن است بی ‌برنامه بودن و تبلیغات انبوه باعث آزار مخاطبان شود. هر یک از این روش‌ های جدید تبلیغات در صورت اغراق و بی ‌برنامگی می‌توانند موجب اثرات معکوس بشوند.

تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی در گذشته یکی از مهم‌ ترین ابزار در دستان صنعت تبلیغات بود اما امروز با وجود فناوری‌ های گوناگون، تبلیغات چاپی کمی عقب ‌نشینی کرده است. تنها موضوعی که همچنان باعث اثرگذاری تبلیغات چاپی می‌شود، تمایز و تفاوت آن است. اگر تبلیغات چاپی برای هر محصول به شکلی متفاوت و چشم‌گیر طراحی و اجرا بشوند، می‌تواند مخاطبی را که از هجوم و گستردگی دنیای دیجیتال دچار دلزدگی شده، تحت تأثیرات مثبت قرار دهد. تبلیغات چاپی دارای ۳ زیرمجموعه است:

تبلیغات تناوبی

وقتی تبلیغات در نشریاتی با تاریخ انتشار مشخص منتشر می ‌شود، یعنی در قالب روزنامه، ماهنامه و… به آن تبلیغات تناوبی گفته می‌شود. برای سال‌ های متمادی این روش، یکی از مهم ‌ترین انواع روش های تبلیغات بود و به ‌واسطه‌ ی آن میلیون‌ ها مخاطب تصویر تبلیغ چاپی را در پشت مجله یا در صفحات میانی آن شاهد بودند.

بروشورها، برگ ‌نامه ‌ها و تبلیغات در نقطه‌ی فروش

این نوع از تبلیغات که در قالب برگه ‌های تبلیغاتی، بروشورها و… منتشر می ‌شوند، گاهی به شکل جداگانه و گاهی نیز در میان صفحات روزنامه‌ها و مجلات توزیع می‌ شوند. این تبلیغات می‌ تواند در قالب بروشورهایی شکیل و با جنس مرغوب روی پیشخوان بخش ارتباط با مشتری و… نیز قرار بگیرد. در این صورت عمر طولانی‌ تری نسبت به برگه‌ های کاغذی که در خیابان‌ ها توزیع می‌ شوند، خواهند داشت. نکته دیگر این است که این نوع آگهی ‌ها نسبت به تبلیغات چاپی، امکان ارائه اطلاعات بیشتری را در قالب تبلیغات فراهم می‌کند.

تبلیغات پستی مستقیم

هر دو روش از انواع روش‌های تبلیغات که در بالا عنوان شد، می توانند در دسته‌ی این تبلیغات پستی مستقیم قرار بگیرند. در واقع، در این روش، محتوای تبلیغاتی برای مخاطبان از طریق پست فرستاده می‌شود. این روش نیز می‌تواند بسیار خوب و مؤثر واقع بشود، البته تا جایی که مورد سوء استفاده ‌ی آژانس ‌های بازاریابی قرار نگیرد. اگر در این روش، از تکنیک‌های خلاقانه و جذاب استفاده شود، تأثیر خوبی بر مخاطب خواهد داشت و او را بیشتر با برند و محصول و… آمیخته خواهد کرد.

دیگر روش های تبلیغاتی جدید و حرفه ای

روش های دیگری هم علاوه بر روش های فوق برای تبلیغات استفاده می شوند که بدلیل حرفه ای تر بودن و البته زمان بیشتری که صرف ساخت آنها می شود، هزینه های بیشتری نیز دارند.

پر مخاطب ترین و جذاب ترین روش های تبلیغات حرفه ای را به ترتیب معرفی خواهیم کرد:

1- تبلیغات به شیوه موشن گرافیک

اگر بخواهیم ساده، موشن گرافیک را تعریف کنیم، به محتوایی که گرافیکی و متحرک باشد، موشن گرافیک یا موشن گرافی می گویند. واژه موشن گرافیک از 2 کلمه موشن و گرافیک تشکیل شده است که به ترتیب موشن (motion) به معنای متحرک بودن یا پویا بودن است و گرافیک (Graphic) هم که معرف حضور همه عزیزان هست و به معنی گرافیکی بودن (طراحی و کشیدن تصاویر هنری) می باشد.

موشن ها هم می توانند بصورت آنلاین بر روی وب سایت ها قابل رویت باشند و هم بصورت آفلاین. همچنین موشن ها بر روی دستگاه های دیجیتال مانند کامپیوتر، تبلت و گوشی های هوشمند نیز قابل مشاهده بوده و محدودیتی در نمایش و رزولوشن ندارند.


2- تبلیغات و جذب مشتری از طریق طراحی لوگو خاص و موشن لوگو

هدف از ساخت لوگو چیست؟

همانطور که مشاهده می شود، لوگوها نمادی برای کسب و کار شما هستند و می توانند با ویژگی های بصری خود، مخاطب را جذب کنند. در یک جمله ساده تر و کوتاه، لوگو باعث می شود کسب و کارتان در ذهن مخاطب، راحت تر باقی بماند. حال هرچه این طراحی و نماد زیباتر، حرفه ای تر و البته ساده تر باشد، مخاطب راحت تر با آن ارتباط برقرار می کند.

مساله مهم دیگری که به مرور و طبق آمار موجود ثبت شده است، این مهم را ثابت کرده که مخاطبان شما، وقتی ببینند کسب و کارتان دارای لوگوی حرفه ای و استاندارد است، بیشتر به شما اعتماد کرده و شانس فروش شما هم بیشتر می شود.

طراحی لوگو یک کار هنری و البته استراتژیک است. تلفیق هنر طراحان حرفه ای، باعث می شود یک ابزار استراتژیک مانند لوگو، مخاطب بیشتری برای شما جذب کند اما نباید این نکته را فراموش کرد که از زیاده روی و طرح های غیر قابل درک نیز استفاده نکنیم. به زبان ساده تر، قرار نیست در جمع جادوگران و افراد اسرارآمیز، لوگوی خود را به نمایش بگذارید. پس بفکر اسرارآمیز و رمزی بودن لوگوی خود نباشید.

 

3- ساخت تیزرهای تبلیغاتی

تیزرهای تبلیغاتی یکی دیگر از مهمترین و پر مخاطب ترین روش های تبلیغات هستند که می توانید انواع تبلیغات به این روش را در رسانه های مختلف از تلویزیون گرفته تا بنرهای شهری، مشاهده کنید. در این قسمت نمونه های کامل و اصلی تیزرهای تبلیغاتی معرفی خواهند شد و با هم نگاهی به چند تیزر آماده شده از تیم ارژن مارکت، خواهیم انداخت.

1- ساخت تیزر ویدیو موشن

تلفیقی از ویدیوی واقعی (فیلمبرداری) به همراه کارهای گرافیکی، باعث تولید ویدیو موشن ها می شود. علت این تلفیق را می توان این مورد دانست که در فیلمبرداری معمولی، نمی توان یکسری اطلاعات گرافیکی و خاص را به صحنه افزود. با این کار می توان جذابیت فیلم را بیشتر کرد.


2- تیزرهای تبلیغاتی موشن گرافیک

برای تشریح کامل تر موشن گرافیک، بهتر است این واژه را از هم تفکیک کنیم. موشن + گرافیک که به زبانی ساده تر، تصاویر ی گرافیکی را گویند که متحرک بوده و برای انتقال پیام به مخاطب، از دو روش طراحی گرافیکی و متحرک بودن تصاویر، استفاده می شود. در این روش، معمولاً از تصاویر واقعی استفاده نمی شود و بیشتر از نرم افزارهای طراحی عکس مانند فتوشاپ، ایلاستریتور و ... بهره می برند تا تصاویر گرافیکی و غیر واقعی را ایجاد کنند. موشن گرافیک ها بدلیل خاص بودن تصاویر، حرکت و صدای ضمیمه شده، دارای جذابیت بیشتری نسبت به سایر روش های تبلیغاتی هستند.


3- تبلیغات به روش اینفو موشن (اینفوگرافیک)

کاملاً اسم گویایی دارند. با استفاده از تصاویر متحرک، اطلاعاتی را به مخاطب می دهند. اینفوگرافیک ها برای انتقال محتوا، داده، آمارهای مختلف سایت، خرید و فروش، بازدیدها و ... بسیار مفید و کاربردی و البته جذاب هستند.


خب حالا که متوجه شدیم تبلیغات چقدر مهم هستند و به چه روش هایی می تونیم کسب و کار خودمون رو بیشتر معرفی کنیم، حتماً بدنبال یک گروه حرفه ای و تخصصی برای تبلیغات خودتون هستید. پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید چرا که تیم تبلیغات ما، بهترین خدمات تبلیغات رو با بهترین هزینه، برای شما انجام خواهد داد و از همه مهمتر اینکه، تا زمان رضایت شما، همراهتان هستیم.